Opublikowany przez:
Redakcja
2025-04-07 17:08:26
Autor zdjęcia/źródło: Freepik
Zachowanie fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy to fundament zdrowia intymnego i skuteczna prewencja infekcji. Pochwa stanowi bezpośrednie połączenie pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a wewnętrznymi elementami układu rozrodczego, dlatego jest szczególnie narażona na kontakt z drobnoustrojami. Ciepłe, wilgotne warunki panujące w pochwie sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów – zarówno korzystnych, jak i szkodliwych.
W prawidłowej florze dominują bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus), które utrzymują kwaśne pH pochwy. To właśnie one chronią błony śluzowe przed nadmiernym namnażaniem się szkodliwych drobnoustrojów. Dzięki nim pochwa może skutecznie bronić się przed zakażeniami grzybicznymi i bakteryjnymi.
Niewłaściwa higiena, antybiotyki oraz zmiany hormonalne mogą niekorzystnie wpływać na równowagę flory bakteryjnej pochwy, a co za tym idzie – umożliwić namnażanie się szkodliwych bakterii.
Prawidłowa flora bakteryjna pochwy to środowisko, w którym dominują bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus). Są one odpowiedzialne za produkcję kwasu mlekowego. Kwas mlekowy utrzymuje w pochwie kwaśne środowisko. To ono jest najważniejszym elementem chroniącym pochwę przed namnażaniem się patogenów. Lactobacillus wytwarzają też różne substancje przeciwdrobnoustrojowe (np. nadtlenek wodoru), działające jak naturalne antybiotyki.
Prawidłowa flora bakteryjna pochwy składa się głównie z tlenowych i beztlenowych bakterii niechorobotwórczych, które współpracują z nabłonkiem pochwy i tworzą ochronną warstwę biologiczną.
Skład mikroflory zmienia się w zależności od wieku kobiety. Dzieje się tak, ponieważ wcześniej wspomniane mikroorganizmy zasiedlające pochwę odżywiają się glikogenem, który pod wpływem estrogenów jest wytwarzany przez komórki nabłonka pochwy.
Wszelkie zaburzenia w równowadze flory bakteryjnej sprzyjają infekcjom intymnym i osłabiają funkcję ochronną śluzówki.
Flora bakteryjna jest wrażliwa na różne czynniki – zarówno te pochodzące z wnętrza organizmu kobiety, jak i te zewnętrzne. Nawet niewielkie zmiany mogą zaburzyć jej równowagę i zwiększyć ryzyko infekcji.
Czynniki wpływające na florę bakteryjną pochwy to:
Antybiotyki – choć podawane w celu zwalczenia niebezpiecznych bakterii, niszczą także korzystne szczepy. W efekcie dochodzi do zachwiania równowagi mikrobiologicznej pochwy, co sprzyja namnażaniu się grzybów i groźnych bakterii.
Niewłaściwa higiena – zarówno częste stosowanie silnych środków myjących, jak i niedostateczne utrzymywanie higieny może negatywnie wpływać na mikroflorę.
Styl życia i niewłaściwa dieta – brak ruchu, życie w stresie oraz dieta bogata w cukry i niedobory witamin – wszystko to sprzyja zaburzeniom naturalnej mikroflory.
Aktywność seksualna i antykoncepcja – niektóre formy zabezpieczeń (np. środki plemnikobójcze) oraz stosunek bez zabezpieczenia mogą chwilowo podnosić pH pochwy i zaburzać jej naturalną równowagę.
Ciąża, menstruacja, menopauza – zmiany hormonalne mają duży wpływ na florę bakteryjną pochwy. Na przykład podczas menopauzy, gdy produkcja estrogenów spada, często dochodzi do jej osłabienia, co skutkuje większą podatnością na infekcje intymne.
szarawe, żółtawe, zielonkawe upławy;
nieprzyjemny zapach;
świąd, pieczenie, zaczerwienienie;
uczucie suchości lub nadmiernej wilgotności;
dyskomfort podczas stosunku lub oddawania moczu.
Objawy te miewają charakter przewlekły, a delikatne symptomy łatwo zignorować, przez co opóźnia się moment diagnozy i wprowadzenia odpowiedniego leczenia. W przypadku zaobserwowania u siebie któregokolwiek z wymienionych objawów należy udać się do lekarza.
Wprowadzając do swojego życia właściwe, codzienne nawyki, można skutecznie wesprzeć naturalną równowagę flory bakteryjnej – bez konieczności stosowania leków.
Zadbaj o to, by w Twojej diecie znalazły się naturalne probiotyki (kefiry, kiszonki, jogurty);
podczas i po antybiotykoterapii stosuj probiotyki doustne lub dopochwowe;
do higieny okolic intymnych używaj kosmetyków delikatnych, o pH zbliżonym do naturalnego;
zrezygnuj z zapachowych wkładek higienicznych, podpasek i papieru toaletowego;
podczas menopauzy skonsultuj się z lekarzem, by otrzymać właściwe zalecenia.
Dbając o siebie w odpowiedni sposób, troszczysz się także o florę bakteryjną swojej pochwy, swoje samopoczucie oraz komfort.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!